showreel
  • Mother Studios Project Space, Queens Yard White Post Lane, London, E9 5EN
  • From 2pm, Saturday 22nd - Sunday 30th June, see listing for details

FREE ENTRY 

Showreel viewings schedule

Here is a timetable of which showreel is on at which time during part 2 of the festival. A list of the content in each showreel is further down the page.

Showreel category

Showreel length

Wednesday
26th

Thursday
27th

Friday
28th

Saturday
29th

Sunday
30th

Animation

0:20:12

4:40-5:00

4:30-5:00

Artists’ narrative

1:33:00

5:00-6:35

1:25-3pm

Documentary

2:34:38

 2:25-5:00

2:00-4:35

Drama

2:25:54

7:05-9:25

2:00-4:25

Experimental

1:59:37

 5:00-7:00

9:30-11:30

Youth

0:19:21

 2:00-2:20

6:35-6:55

1:00-1:20

 

 

Other activities

7:00-11:30
Director’s discussions

7:30-10:30
Mediterranee
European Director’s Specials

7:00 Announcements 7:30
Award nominees’ screenings

2:00-5:00
Award winners’ and nominee’s screenings

 

9pm
Lab Awards

7:30-9:30
Film Local

 

 

10:00-12:00
Awards Party

 

Animation

Film-maker’s name Title of work

Film length

Dan Moss Zero

00:03:16

Dan Moss Mekanisher

00:03:34

Lucy Watkins Lungs-Loner

00:03:52

Kate Kotcheff Hour Glass Machine

00:04:20

Ed Neale-Scullion The Music of Erich Zahn

00:05:10

 

Artists’ Narrative

Film-maker’s name Title of work

Film length

Karin Gunnarsson Plato’s Plates

00:09:40

Pablo Mollenhauer Fragments of Home

00:20:23

Helena Kazan Masking Tape

00:05:00 

Rebecca Locke Lugares Que Fui

00:06:01

Arnaud Mansat Henri: Magic of Real

00:13:31

Suzie Zab Borderlands

00:03:13

Bill Aitchison Proletarian Dance

00:04:58

Naomi Green Regiment

00:05:49

Pablo Mollenhauer Fragments of Home

00:20:23

Bahbak Hashemi-Nezhad and Pratik Sagar Heartland

00:09:18

 

Documentary

Film-maker’s name Title of work

Film length

Paul Drury Le Tour De Tan

00:05:31

Sasha Andrews Touching Objects

00:05:45

Melissa Fielding & Florence Creffield The Falls

00:06:53

Felipe Palma Irarrazaval Ayquina

00:45:39

Anton Katz Radio Dello

00:12:52

Ian Nesbitt Don

00:06:51

Victoria Coster Documenting the Re-Staging of The Tailor & Ansty

00:34:44

Rob Munday John Cage’s Musicircus

00:06:49

OpenVisor Paris 19 Distance

00:13:11

OpenVisor Paris 19 Survival

00:11:12

Fiona Whitty Vincent

00:05:11

 

Drama

Film-maker’s name Title of work

Film length

Flaminia Graziadei Inside Out

00:10:00

Adam Ethan Crow Comedian

00:02:20

Alex Browning The Sunset Sleeps

00:04:50

Ivana Bobic In The Night

00:12:46

Cyrus Trafford In Christian Okili

00:06:00

Paul Nash Double Top

00:15:00

Arnaud Khayadianian Les Horizons Perdus

00:14:35

Nina Kastner and Jamie Sims Howl

00:19:00

Christopher Brown Beat Heart

00:18:13

Tim Porter Joshua

00:15:10

John McGimpsey From Little Acorns

00:13:00

Hannah Goodwin-Haywood Elegy

00:15:00

 

Experimental

Film-maker’s name Title of work

Film length

Pascal Ancel Bartholdi Eschatocene, First Scene of the Last Act

00:11:50

Sara Pantoli Grey Tea

00:08:15

Tessa Garland Karrajong Heights

00:05:43

Tessa Garland Above The Skyline

00:05:50

Tessa Garland Not Far From Here

00:05:00

Seeta Patel The Art of Defining Me

00:15:00

Mark Braniff The Divers

00:06:00

Mei Homma I Know We Are In The Same Space

00:01:49

Gabriella Beckhurst All The Empty Rooms

00:03:02

Veronique Chance Orbital Run (fast)

00:03:26

Imogen Pring Kaleidoscope

00:02:28

Imogen Pring Ferrofluid

00:02:31

Imogen Pring Blob

00:01:33

Dave Farnham Still Life with Fruit Book Basket Blue Bottle and Candle

00:01:32

Andrew Locke Synchettes

00:10:19

Liz Helman Cauchemar

00:04:16

Liz Helman Seen And Not Seen

00:01:15

Rachel Sarah Jones Panoramas of Time

00:05:24

Lu Lyndon Luminaries

00:03:37

Anne Guest I Am Not Myself

00:06:50

Mute Let Them Eat Cake

00:03:27

Rebecca Locke Gold Junk

00:04:58

Olivia McGilchrist Lovers’ Leap

00:03:01

Olivia McGilchrist Slow Dance

00:01:36

Olivia McGilchrist The Menory Jacket

00:00:55

 

Youth

Film-maker’s name Title of work

Film length

PopUpFestival Fusion Project Dheeg Dheer

00:03:05

PopUpFestival Fusion Project El Somberon

00:02:38

PopUpFestival Fusion Project Granny’s Monster Machines

00:04:30

PopUpFestival Fusion Project Sahmaran

00:02:57

Olabisi Williams, Gascoyne Film Club Fright

00:00:53

Dale Johnson, Gascoyne Film Club My Tree

00:01:54

Emmie Brock and Ellie Blount, Gascoyne Film Club Our Special Place

00:00:49

Jemima Williams, Gascoyne Film Club Local Park

00:00:56

John Williams, Gascoyne Film Club Life Bus Stop

00:01:39